Színek, formák, otthonok

Ezt a velem készült interjút a MODIZ honlapján is elolvashatjátok, ha az alábbi linkre kattintotok: http://modiz.hu/szinek-formak-otthonok/.


Milyen érzetet keltenek bennünk bizonyos árnyalatok, és ezeket a hatásokat hogyan alkalmazhatjuk tudatosan a helyiségeink előnyére? Milyen szemüvegen keresztül nézi a világot egy kortárs festőművésznő, és vajon mit gondol a magyar otthonokról? Gárdonyi Évával színekről, formákról beszélgettünk.

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy saját magyar gyártói háttérrel rendelkezünk​​; ezért jó minőségű, magyar termékeket forgalmazhatunk. A hazai gyártók és alkotók támogatása, népszerűsítése kiemelt szerepet tölt be a tevékenységünkben, ez az elkötelezettségünk pedig a művészet világára is kiterjed.

Gárdonyi Éva munkái többek között a Jancsó Art Gallery, a Fittnass Cukormentes Cukrászda, valamint a MODIZ falait is díszítik. Absztrakt, illetve figuratív festményeit merész színek, szabad vonalvezetés és lebilincselő témák jellemzik. Most betekintést nyerhetsz a festőállvány mögé: bemutatjuk a Petneházy utca 82. szám alatt megvásárolható OtthonosLábfétis és Felhőtánc alkotóját!

Hogyan találtad meg magad a festésben, milyen technikákon át vezetett az út idáig?

Eleinte egyedi mandalákat készítettem akvarellel, személyre szabva, megrendelésre. Kifejezetten kreatív hobbit kerestem, amely túlmutat a számkódos színezőkön – így kezdtem el a festéssel ismerkedni. Az első festővásznamat 2017-ben kaptam ajándékba. Ekkor eszméltem rá, hogy nahát, persze, hiszen vászonra is lehet festeni! Ez magával hozta az akrilfestéket; hamarosan pedig teljesen hatalmába kerített az érzés, hogy létrehozhatok valami újat, amiben más is örömét leli.

Honnan szerzel inspirációt, miből merítesz ihletet?

Bárhonnan és mindenhonnan: jártamban-keltemben, egy filmet nézve vagy különleges fotót látva is elkap az ihlet. Megragad egy érdekes alakzat, forma, szín, és már el is indul bennem egy folyamat. Napokig, akár hetekig az agyamban mozgolódik egy ötlet, mire abból vázlat készül, és aztán ismét újabb idő, mire a vázlat festménnyé alakul.

Az internet is egy fantasztikus inspiráció-lelőhely, még ha ezt sokan nem is szívesen hangoztatják. Mindössze néhány kattintásra van rengeteg más alkotó munkája, külföldi művészek nálunk még nem ismert vagy kevésbé alkalmazott technikái, újszerű meglátások – amelyekből bőven lehet perspektívát meríteni. Jó néha elrugaszkodni attól, ami pont az orrunk előtt van, és megtalálni, ami megmozgatja a fantáziánkat.

Mi a metódusod: van egy üzenet, amit közölni akarsz, vagy vászonnak szegezed az ecsetet, és a festés segít jobban megérteni a benned lévő gondolatokat?

Is-is. Van több képem, amelyek egyértelműen valamilyen életeseményt vagy fontosabb fordulópontot dolgoznak fel, mögöttes tartalmat hordoznak magukban. Olyan is van, hogy csak engedem, hadd alakuljon a festmény menet közben: ilyenkor a színek, formák visznek magukkal. Gyakran az így készült képek hoznak egy olyan üzenetet, amely számomra a kiinduláskor nem volt egyértelmű. Sokat tanít maga a folyamat.

Visszatérő motívum a munkáidon a fa képi világa: van olyan fa, amely kifejezetten közel áll hozzád?

Nagyon szeretem a mahagóni színét, de a magnólia (liliomfa) a kedvencem. Szívesen nyúlok a természet témájához, sokszor festek növényeket, állatokat, felhőket. Ami visszaköszön még, az a tükröződés. Szeretek úgy tekinteni erre a szimmetrikus összhatásra, mintha ilyenkor Földanya meglátná a saját tükörképét, és azt gondolná: büszke magára! Ez a fajta képi világ számomra végtelen önbizalmat, harmóniát áraszt – amit a néző is magáévá tehet.

Van kedvenc színed? Ha igen, miért, mit képvisel számodra?

A legközelebb a rózsaszín, a magenta, a zöld és a türkiz állnak hozzám. Minden szín más-más jelentést hordoz: a sárga például az értelem, tudás színe, ezért érdemes olyan helyiségben használni, ahol alkotói munka zajlik. A kék a befelé fordulást, hitet szimbolizálja, míg a zöld a remény és a nyugalom, a természet jóságának jelképe. Annyira sok káosz, félelem, bizonytalanság van a világban; jól esik az embernek, ha az otthonában megnyugtató, kellemes hangulatú színekkel, képekkel veheti körbe magát.

Ha azt mondom: tipikus magyar otthon, te mire asszociálsz?

A tipikus magyar otthon kifejezés hallatán előttem egy panel hangulatú lakás jelenik meg, amelyben a fehér és a fa dominálnak, és amely nem túl modern, semmiképpen sem letisztult. Szerintem leginkább egy eklektikus vonal jellemzi a lakásokat, házakat Magyarországon, de egyre befogadóbbak a tulajok a skandináv stílussal kapcsolatban. Apró kiegészítőkben például már mernek akár meghökkentő színekhez is nyúlni, hogy az otthonukat egyedibbé tegyék. A bútorválasztásban azonban a nagy átlag még mindig abszolút biztonsági játékos, a falak esetében pedig maximum egy eltérő felület a szokványos.

Ha te egy otthon lennél, milyen színű lenne a nappali és milyen a háló?

Számomra a nappali a nagybetűs élet-tér: ez az a szoba, ahol zsizsgő családi események zajlanak, folyton sürgölődik, tesz-vesz az ember. Emiatt ezt a helyiséget jó melegebb, vibráló árnyalatú festményekkel, absztrakt dekorelemekkel feldobni, amelyek energetizálnak. A hálószoba a pihenés, a nyugalom szentélye – ezért ehhez a zöldes-kékes árnyalatok, természeti képek passzolnak a leginkább. Egy folyosót, előszobát pedig fehéres-sárgás-narancssárgás, intenzívebb témájú alkotással díszítenék, hogy a kevesebb természetes fényt ellensúlyozza.

Mit jelent számodra az otthon?

Épp egy lakásfelújítási időszak vége felé járok, így ezt a témát most nagyon a bőrömön érzem. A családi fészket mindenki önmagára, illetve a párkapcsolatára formálja, amelyben az ő saját színvilága, hangulata, érzései irányítják a képzeletbeli (vagy épp nem is annyira képzeletbeli) ecsetet. A lakásfelújítás egy igencsak emberpróbáló folyamat, amelynek során a legfőbb cél, hogy a végén azt érezhessük: megérte! Az otthon az, ahova szívesen tér haza az ember, és ahova szívesen jönnek a vendégek is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük